Для батьків

Сварити чи не сварити дитину?

1. Перед тим, як сварити дитину дайте відповідь на запитання: «Для чого?». Тобто що ви хочете з цього покарання?

2. Покарання не повинне шкодити здоров’ю (фізичному, психічному).

3. Якщо є сумніви, карати чи ні, краще не карайте. Ніякої профілактики.

4. Терміни давнини. Краще не карати взагалі, ніж карати із запізненням (дитина не може встановити зв’язок між негативною поведінкою і покаранням). Повернення до минулого призводить до регресу, затримки духовного розвитку.

5. Покараний – пробачений. Має бути збережений емоційний контакт із дитиною. Покарання – завершення негативного етапу життя. Сторінку перегорнуто, життя починається спочатку.

6. Покарання не повинно принижувати гідність дитини.

7. Покарання повинно бути адекватним. За один раз – одне покарання, а не «салат» покарань з різних учинків.

8. Дитина не повинна боятися покарань. А усвідомлювати, що покарання – неприємне, небажане.

9. Бажано, щоб дитина брала участь у виборі покарання. Це підвищує її значущість у власних очах, дає певну волю й відповідальність за власне життя.

10. Покарання – надзвичайний захід. Використовується у випадках, коли інші способи викорінення небажаної поведінки не дали результату.

Поради для батьків на карантині

Сьогодні діти, так само, як і дорослі, перебувають у напрузі, вони відчувають загальну тривогу від невизначеності, стану батьків, змін звичайного режиму та обмежень. Допоки немає розуміння та ясності цього питання, напруга посилюється.

Діти під час дистанційного навчання і перебування в домашніх умовах потребують батьківської підтримки, вони очікують від батьків психологічної допомоги.

Ідеально,якщо батьки намагаються бути в контакті зі станом дитини та її почуттями, чесно говорять про свої тривоги та відчуття.

Під час карантину не вистачає простих речей: спокійних прогулянок, зміни місць перебування та відвідування своїх друзів та близьких людей.

Слід навчитися таким важливим речам, які слід зробити пріоритетними під час карантину:

ü Вміти зрозуміти і пробачити іншого члена сім’ї;

ü вибір вашої дитини;

ü визнавати свою провину, якщо ви не праві;

ü не розвивати конфлікт, бо кожна сварка віддаляє людей один від одного;

ü не ображати дитину чи іншого члена сім’ї;

ü взаємодопомога членам сім’ї.

Гарною ідеєю, від однотипних днів буде започаткування чогось одного, нового кожного тижня, наприклад: тиждень книг, тиждень обіймів, тиждень добрих слів. Все це допоможе розвитку та позитивно вплине на психологічний клімат сім’ї.

Окремо, слід відмітити „тиждень без образ” та „тиждень без критики”. Звісно, що це ідеальний стан людини та сім’ї, коли в ній не ображаються, а постійно підтримують один одного, але в багато сімей лише вчиться такому вмінню та стану. Тому, впроваджуючи, „тиждень без образ” потрібно ще на вихідних перед початком такого тижня, домовитися, що ніхто ні на кого не ображається, тобто будь-яка звична реакція на образливий чинник відразу погашається, не дозволяючи обіді заполонити мозок, а по закінченню тижня обговорити, що було не приємним для кожного члена сім’ї.

Обов’язковим, під час нових реалій життя буде визначення графіку життя сім’ї та дисципліна дотримання його розпорядку. Слід не забувати про час „для себе”, оскільки кожен, не залежно від ролі, яку виконує в сім’ї людина, чи то мама чи 5-річна дитина, кожен індивід потребує простору хоч маленького та певного часу, щоб побути на самоті. Головне пам’ятати, що дітей не потрібно весь час розважати.

Головне правило карантину дорослі знаходьте час для себе і свої захоплення. Поміркувати чи може взятись писати щоденник. Ведення останнього буде вкрай доречним у нинішній ситуації, адже дія паперу та ручки позитивно впливає на психологічно-емоційний стан людини.

Також не забувайте мотивувати себе під час карантину та гарною ідеєю буде, коли дитина буде бачити, що ви постійно працюєте також над собою, наприклад:

визначте та поставте перед собою короткострокову ціль, розкажіть про неї дитині та визначте строки її реалізації. Добре, буде якщо дитина поставить перед собою свою ціль на цей же термін;

напишіть пост у соцмережах про свою ціль. Дитина повинна бачити й розуміти, що батьки серйозно та наполегливо підходять до своїх бажань;

долучіться до онлайн – челенджу, якщо для вас групова підтримка є важливою та приєднайте до нього свої дітей, якщо це доречно зробити, виходячи з їх інтересів

Під карантину можна „перезагрузитись”, а відведений час перетворити на джерело більшої близькості.

Близькість – це коли ми приділяємо увагу своїм рідним та по-іншому дивимося, відмічаючи зміни, які відбуваються, адже вони ростуть та по своєму бачать ситуацію. Для тих, хто хоче побудувати комфортні відносити зі своїми дітьми та, загалом, у сім’ї це плідний час для роботи.

Будьте розважливі та відмічайте 5 речей, які порадували вас кожного дня та навчіть цьому мистецтву вашу дитину та інших членів сім'ї.

Будьте здорові!

 

Безпечний інтернет: основні правила безпечного користування інтернетом дітьми

Якщо раніше треба було говорити з дітьми про їх безпеку поза домом тощо, то вже давно має сенс застерігати їх від негараздів під час перебування в інтернеті.

 

Інформаційна безпека стосується захисту життєво важливих інтересів людини (і більш глобально – суспільства, держави). Неправдива, неповна, невчасна інформація може нанести шкоду. Особливо вразливі у цьому контексті діти. Вони можуть не знати, яку інформацію можна викладати в мережу, а яку не варто. Інколи школярі не можуть правильно зреагувати на матеріали з мережі з різних причин. Робота у цьому напрямку для вчителів та батьків дуже важлива. Безконтрольний доступ до інтернету може мати негативні наслідки для дитини.

 Типи загроз

1. Стосуються особистої безпеки:

Ознайомлення з порнографічними матеріалами, ненормативною лексикою, інформацією суїцидального характеру, расистського, ненависницького чи сектантського змісту.

Загроза отримання недостовірної чи неправдивої інформації.

Формування залежності (ігрової, комп’ютерної, інтернет).

Спілкування з небезпечними людьми (збоченці, шахраї, грифери).

Залучення до виконання протиправних дій (хакерство, порушення прав та свобод інших).

2. Стосуються безпеки інших.

 Матеріали, існування та використання яких може стати причиною посягання на безпеку оточуючих (наприклад, інформація про створення вибухівки).

Свідоме та несвідоме введення в оману інших.

Вчинення протиправних дій, що тягнуть за собою відповідальність згідно з чинним законодавством.

Кібербулінг — свідоме цькування та приниження, передусім однолітків.

3. Стосуються загрози витоку персональної інформації:

 Розголошення персональної та конфіденційної інформації (прізвища, імена, контакти, секретні дані кредитних карток, номери телефонів).

Загроза зараження ПК вірусами різної категорії.

Небезпека завантаження програм зі шкідливими функціями.

Це найбільш поширені типи загроз, з якими може зіштовхнутися дитина в інтернеті, викладаючи чи переглядаючи сумнівну інформацію.

 Основні правила безпечної роботи в інтернеті, про які варто сказати дітям

Не давайте нікому своїх паролів.

Не надавайте особистої інформації поштою чи в чатах без гострої на те потреби.

Не реагуйте на непристойні та грубі коментарі, адресовані вам.

Повідомляйте про ситуації в інтернеті, які вас непокоять (погрози, файли певного місту, пропозиції).

Відмовляйтесь від зустрічей з випадковими людьми, з якими познайомились в онлайні.

Не діліться своїми фото з незнайомцями.

Не повідомляйте інформацію про кредитки батьків (номер картки, термін дії та таємний код).

Не викладайте фото квитків, на яких видно штрих-код чи QR-код.

Не скачуйте та не встановлюйте невідомі програми за посиланнями, навіть якщо їх надали друзі.

Встановлюючи перевірені програми, контролюйте, щоб на ПК не додались небажані програми.

Не переглядайте інформацію за невідомими посиланнями (друзі, які ними діляться можуть не підозрювати про загрозу).

Не відкривайте листи-спам, вони можуть містити віруси.

_____________________________________________________________________________________________________________________

БАТЬКАМ ПРО КІБЕРБУЛІНГ
Кібербулінг - це використання технологій для погроз та переслідування стосовно іншої людини,висміювання жертви в Інтернеті або публікація особистої інформації, фотографій або відеозаписів, призначених для того, щоб завдати шкоди іншим особам.
 Детальніше ...

_____________________________________________________

ПАМ'ЯТКА "ЯК БАТЬКАМ УПОРАТИСЬ З БУЛІНГОМ"

Багато батьків вважають, що булінг не така серйозна проблема, як вживання школярами заборонених речовин (тютюну, алкоголю, наркотиків), проте його наслідки можуть бути дуже важкими та тривалими. Багато дітей спеціально уникають відвідування школи, тому що бояться цькування. Булінг негативно впливає не тільки на тих, хто терпить образи та знущання, а й на тих, хто їх завдає.



________________________________________________________________________


НЕПРЯМІ ОЗНАКИ ВЖИВАННЯ НАРКОТИКІВ ТА НАРКОТИЧНОЇ ЗАЛЕЖНОСТІ
Можна відрізняти людей що вживають наркотики в натовпі за зовнішніми ознаками. Вони не абсолютні, але все ж часто допомагають. Взагалі, зовнішність таких людей не завжди буває абсолютно жахливою. Якщо Ви будете орієнтуватися на зовнішні ознаки, пам'ятайте, що вони не підходять до наркоманів з невеликим стажем:
                                                           Детальніше ...

______________________________________________________________________________________________________________________________

ЯК ГОВОРИТИ З ДИТИНОЮ ПРО ВІЙНУ 

Рекомендації батькам щодо профілактики посттравматичних стресових розладів у дітей
Саме підтримка, яку надають дитині протягом і після неприємних або травматичних подій батьки, родичі та дорослі друзі сім’ї, є вирішальним чинником у подоланні негативних наслідків травматичного стресу в дітей.
    Прислухаючись до того, що відбувається, батьки можуть знайти шляхи допомогти дитині впоратися зі своїми почуттями. Якщо батьки можуть бути разом з дітьми, дітям набагато легше. Дорослі, які можуть говорити з дітьми про події і сприймати їх почуття, допомагають дітям пережити травматичний стрес з меншими втратами.

                                                                 Детальніше ...

_____________________________________________________

Як говорити з підлітком про інтимні стосунки

Обговорювати цю тему з дітьми, що подорослішали, батькам, як і раніше непросто. Але в сучасному, перенасиченому сексуальними образами світі робити це просто необхідно - тактовно, поважаючи їхнє право на особисте життя.

Детальніше ...

________________________________________________________

Як допомогти дитині обрати професію. Поради батькам


1. Не намагайтесь нав’язати дитині те, чого ви колись хотіли, але не досягли. Пам’ятайте, що у неї є свої власні плани та мрії, з якими потрібно і варто рахуватись. Не варто також змушувати нащадків йти вашим шляхом, навіть якщо у вашій родині усі до сьомого коліна були вчителями чи лікарями.
2. Не тисніть на дитину, якщо вважаєте її вибір майбутньої професії невдалим. Допоможіть їй розібратися, чи справді вона розуміє чим буде займатися в майбутньому. Адже нерідко, обираючи професію, дитина керується стереотипами, прикладами кумирів тощо.
3. Якщо ваша дитина і досі чітко назнає, ким хоче бути, допоможіть їй виявити те, до чого у неї найбільше лежить душа, «гуманітарій» вона чи «технар», творча особистість чи прагматик. Не можете визначити самотужки – скористайтеся послугами спеціаліста з профорієнтації центру зайнятості.
4. Не бійтеся, якщо вибір вашої дитини припаде на непрестижну, непопулярну чи неінтелігентну професію. Якщо, наприклад, ваш син марить автомобілями, то, можливо, краще дозволити йому здобути фах автослюсаря чи автомеханіка. Адже, коли людина займається улюбленою справою, вона завжди досягає успіху.
5. Пам’ятайте, що обирати майбутню професію потрібно не під час подання документів у вузи і навіть не протягом останнього шкільного року. Починати треба ще з 7-8 класів. Тоді до закінчення школи дитина вже чітко визначиться, яка професія їй найбільше до вподоби та до снаги в опануванні.

_____________________________________________________________________________________________________________

Що робити, якщо ваша дитина "хуліган"?
Словами не можна описати, як це боляче, коли твоя дитина приходить зі школи вся в сльозах, але не менш важко, коли дити­на весела і щебече, як пташка, а ось учитель щоразу робить їй зауваження, і ці зауваження здебільшого справедливі.

«Бився, крутився на уроці, грубо розмовляв зі старшим»  нікому не хочеться         почути таке про свою дитину. Проте що роби­ти, якщо ви все ж таки почули?

                                    Детальніше ...

__________________________________________________________________________________________________________


Пам'ятка батькам "Тілесне покарання - хибний спосіб виховання!"


Караючи дитину «під гарячу руку» ви демонструєте гірше володіння собою, аніж вимагаєте цього від дитини, роблячи це не для виправлення дитини, а щоб розрядити нервову напругу. Слід пам’ятати, що ми не можемо дати дітям більше, ніж маємо самі.

                             Детальніше ...

____________________________________________________________________________


Психологічна підготовка дитини до ЗНО

Не секрет, що успішність завдання іспиту багато в чому залежить від настрою і ставлення до цього батьків. Щоб допомогти дітям якомога краще підготуватися до іспитів, спробуйте виконати декілька порад:


                         Детальніше ...

____________________________________________________________________________________________________________


                               

Поради з вихованя важких підлітків

Як упоратися з підлітком? Що ж трапи­лося із цією милою маленькою дитиною, яка була у вас лише кілька років тому? Підлітки можуть бути дуже складними, і це не має ди­вувати вас, з огляду на всі зміни перехідного віку, з якими їм доводиться зіштовхуватися. Вам доведеться бути дуже терплячим, щоб упоратися з цим.
Попри те, що ви колись самі були під­літками й, можливо, складними для своїх батьків, від вас, проте, потрібно буде багато зусиль, щоб зрозуміти, через що доводиться проходити вашій дитині.

                                        Детальніше ...

__________________________________________________________________________________________________________________________

Підліткове самогубство - про це потрібно знати!!!


Кількість самогубств, скоєних дітьми, збільшується, а вік самогубців зменшується. Особливо вразливою до соціальних негараздів у суспільстві є молодь. Про це свідчить і значне зростання кількості самогубств серед молодих людей. Україна посідає VIII місце у світі за кількістю скоєних самогубств після Литви (I місце), Білорусії (IV) і Росії (VI). 62% всіх самогубств підлітків пов'язано з проблемами в сім'ї, а також з черствістю і байдужістю близьких. Часто досить важко розпізнати, що підліток планує здійснити самогубство, так як підлітки настільки приховують свій біль і страх, що навіть рідні й друзі не мають поняття про їх страждання і плани самогубства. Підлітки неохоче відкривають свої проблеми. Ось деякі ознаки, які можуть підказати батькам про задум самогубства. 

                                     Детальніше...

____________________________________________________________________________


 Поради батькам "Як оцінювати шкільні "успіхи" своїх дітей" 

З боку батьків у стосунках зі своїми дітьми необхідно зменшувати хворобливість переживань дітей з приводу невдач, допомагати їм емоційно переборювати ситуації, які пов'язані зі шкільними оцінками. Похвала необхідна, але треба вказати на помилки, недоліки, неточності.
Як ставитись до шкільної оцінки в сім'ї? Як зробити так, щоб ваше ставлення позитивно впливало на вашу дитину, а не пригнічувало її ще більше.

                                                Детальніше ...

________________________________________________________________________________________________________________________


Рекомендації батькам з підтримки позитивної самооцінки у підлітка

Основа самооцінки дитини закладається в залежності від того, як із нею поводяться батьки. Якщо вони розуміють і приймають її, терпляче ставляться до її недоліків і промахів, вона виростає з позитивним ставленням до себе. Якщо дитину постійно «виховують», критикують і муштрують, самооцінка її виявляється низькою, хибною.

                                                 Детальніше ...

____________________________________________________________________________________________________________________________________


     Рекомендації батькам по профілактиці інтернет-залежності у дітей.

Для більшості дітей Інтернет є важливою частиною їх суспільного життя, тому забороняти його категорично не можна. Але можна регламентувати час, проведений біля комп'ютера і встановити для дітей деякі обмеження. Для цього розробіть разом з дитиною, запишіть і повісьте на видне місце внутрісімейні правила використання Інтернету. У них можна включити наступні обмеження: кількість часу, який щодня проводить в Інтернеті дитина, в який час (до або після домашніх завдань, спортивних тренувань і т.д.) він може ним користуватися, обмеження на відвідування чатів або перегляд матеріалів «для дорослих ».
 Не купуйте дитині персональний комп'ютер. Він повинен знаходитися в загальній кімнаті вашої квартири, а не в кімнаті дитини. Тоді вам не потрібно буде що хвилини перевіряти, чим займається син чи дочка.
Строго стежте за тим, щоб дитина проводила більше часу на повітрі, в компанії своїх однолітків. Не забувайте про позашкільні заняття і захоплення. Тоді ризик потрапити в Інтернет-залежність буде набагато менше.
Якщо ваша дитина відчуває труднощі в спілкуванні з однолітками, наприклад, через надмірну сором'язливість, допоможіть йому налагодити контакти, можливо, за допомогою психолога. Запрошуйте додому його однокласників, запропонуйте синові або дочці записатися в театральний гурток чи студію художнього слова - ці заняття сприяють усуненню комплексів в спілкуванні.
Тактовно і обережно контролюйте своїх дітей в Інтернеті. Для цього ознайомтеся з програмами, які обмежують використання Інтернету та здійснюють контроль над відвідуваними сайтами, наприклад, MSN Premium. Однак пам'ятайте, що кмітливий дитина, якщо постарається, може і відключити цю службу. Тому головне - довіряти дітям і розвивати у них самоконтроль, дисципліну і відповідальність.
Якщо Ви помітили, що дитина цікавиться онлайновими іграми на певну тему, запропонуйте йому почитати книгу відповідної тематики або купіть настільну гру, словом, зацікавте іншими заняттями.

_____________________________________________________________________________________________________________________________


Рекомендації батькам - якщо ваша дитина знаходиться у підлітковому віці

1. В першу чергу стежте за власною емоційною сферою. Пам'ятаєте, що ваша тривожність передається дитині в двократному розмірі;
 2. Дотримуйте чітку міру: з одного боку – дозволяйте і заохочуйте самостійність дитини, а з іншої – негласно його контролюйте; 
3. Пам'ятаєте, що якщо критика в адресу дитини  має місце (а вона обов'язково має бути), то вона має бути глибоко аргументована;
4. Не слідує, відкрито критикувати друзів і знайомих дитини;
 5. Не рекомендується порівнювати успіхи  і невдачі Вашої дитини з успіхами і невдачами інших дітей. Лише з його власними. При цьому прагніть акцентувати саме успіхи вашої дитини, підтримуючи, таким чином, її самооцінку; 
6. Проявляйте терпіння до різких змін настрою – в цьому віці це норма; 
7. Прагніть не карати дитину  за брехню і скритність. Намагайтеся з'ясувати причини такої поведінки, а потім, разом з нею, шукайте інші дороги виходу з цієї ситуації; 
8. Пам'ятайте, що агресивність в цьому віці є нормою, але можлива її корекція через фізичний розвиток (спортивні секції, танцювальні студії …); 
9. Враховуйте інтереси дитини і не нав'язуйте йому свої. Пам'ятаєте, що дитина не зобов'язана бути схожим на Вас;
10. Цікавтеся захопленнями вашої дитини, акцентуйте ті, які забезпечують його особисте зростання; 
11. Заохочуйте будь-які прояви самостійності.  У завершенні хочеться нагадати, що особа вашої дитини  ще формується, і щодня вона може проявляти різні її сторони, аспекти. Найголовніше пам'ятати, що, не дивлячись на видиме відторгнення батьківської опіки, підсвідомо підліток гостро потребує допомоги дорослих.

________________________________________________________________________________________________________________________________________


Найпоширеніші помилки батьків у вихованні підлітків


Підлітковий вік – це період, якого бояться всі дорослі. Адже саме цей вік здавна йменують перехідним, кризовим, важким, ранимим і вибухонебезпечним. Період, коли приходить перша закоханість, але ніхто ще не розуміє, що це таке. Підлітковий період штовхає його до конфлікту з батьками, відхід від них, до орієнтованості на їхні оцінки. Такі оцінки не рідко суперечать нормам поводження, і тому виникає підлітковий негативізм, що може привести до поганих наслідків

Дорослі роблять помилки в спілкуванні з підлітками і їхнім вихованням незалежно від свого рівня утворення, матеріального добробуту або віку. Всі ці фактори, зрозуміло, також мають власну силу, але це будуть зовсім інші помилки.

                                Детальніше ...


________________________________________________________________________________________________________________________



Батькам про відповідальність по утриманню, вихованню та навчанню неповнолітніх




Сім'я є середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього.

Здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. 

                                Детальніше ...




________________________________________________________________________________________________________________________________



Як врятувати дитину від згубної залежності


Добре, міцне здоров'я — головна умова повноцінного життя. Здоров'я допомагає реалізувати свої плани, успішно розв'язувати життєві завдання й долати труднощі. Здоров'я значною мірою залежить від самої людини, її свідомості та поведінки. Для того щоб люди були не тільки фізично, а і соціально здоровими, за висловом Гіппократа, вони мають дотримуватися «благопристойної поведінки». Однак стан здоров'я юних українців останнім часом викликає тривогу все більше спостерігається вживання алкогольних, тютюнових та наркотичних виробів неповнолітніми. Для профілактики вживання даних речовин вагоме місце тут посідає саме вплив батьків, але часто вони припускаються значних помилок, що ще більше ускладнює ситуацію.



                                       Детальніше ...


_______________________________________________________________________________________________________________________________




Конфлікти між дітьми та їх батьками. Шляхи їх вирішення.


Конфлікт - це суперечка, сварка, скандал, в яких сторони не скупляться на взаємні докори й образи. Без конфліктів життя неможливе, потрібно навчитися їх конструктивно вирішувати. Для того щоб навчитися вирішувати конфліктну ситуацію, потрібно навчитися усвідомлювати масштаби і деталі розбіжностей і відкрито обговорювати їх. Загладжування конфліктної ситуації, відхід від її вирішення може призвести до серйозних наслідків.


                                      Детальніше ...

_________________________________________________________________________________________________________________________
Як допомогти дитині обрати професію

Життя не стає простішим. Ніяких гарантій ніхто, нікому, ні в чому не дає. Дорослі люди це остаточно зрозуміли і з тривогою дивляться на своїх дітей: як ти виживатимеш, чи не опинишся на узбіччі життя? Чого хочуть батьки для дітей? Вони хочуть, щоб діти виросли життєздатними. Деякі хочуть, щоб їх діти влаштувалися в житті краще за всіх.

                                                      Детальніше...