-       Феномен « дежавю » - коли ми пам'ятаємо щось із « не нашого » минулого життя або потрапляємо в ситуацію , коли виникає думка: «це вже було» , - пов'язаний з так званої генетичною пам'яттю . Вчені провели експеримент на щурах . Випробовуваних тварин лякали яскравим світлом. Потомство цих щурів не піддавалося подібних експериментів , проте зберегло страх до яскравого світла .
-       людей - жайворонків продуктивність пам'яті максимальна з 8 до 12 ранку , а у сов - з 8 до 12 вечора.
-       Академік Абрам Йоффе знав напам'ять всю таблицю логарифмів.
-       Моцарту достатньо було почути музичний твір один раз , щоб виконати його і записати на папері. Прослухавши « Мизерере » Аллегрі (у 9 частинах) , він зумів по пам'яті записати всю партитуру цього твору , яка зберігалася Ватиканом в таємниці. При другому прослуховуванні Моцарт виявив у своєму записі всього кілька невірних нот.
-       При швидкому читанні стомлюваність очей менша, ніж при повільному . 95 % людей читають дуже повільно - 180-220 слів на хвилину ( 1 сторінку за 1,5-2 хвилини). Рівень розуміння при традиційному читанні становить 60 % , при швидкому - 80 %.Наполеон читав зі швидкістю дві тисячі слів за хвилину (близько 12000 знаків). А з якою швидкістю читаєте ви ?
-       Полководець А. Македонський знав в обличчя і пам'ятав імена 30 000 солдатів свого війська.
-        Е. Гаон дослівно пам'ятав 2500 прочитаних ним книг.
-       Японець Хідеакі Томоері назвав по пам'яті число "пі" з точністю до 40 000 знаків після коми.
-       Валерій Лавриненко запам'ятовує 100 знаків за дві з половиною хвилини , а 200 - за три , роблячи при цьому максимум дві -три помилки. Він відтворює числа в будь-якому порядку і опише зовнішність людей , що запропонували ці числа.
-       Особливо корисна пам'ять на телефонні номери. Паула Прентіс , оператор довідкової служби на Тасманії , пам'ятає 128603 номери телефонів абонентів , їх імена , адреси , назви установ . Непогано для дівчини , що провалилася на шкільному екзамені з математики ! Їй дзвонить місцева служба порятунку , коли необхідна термінова інформація . Правда , номер свого телефону Паула не пам'ятає , вона записала його на папірці і постійно носить в сумочці.
-       Сенека , римський письменник і філософ , наприклад , був здатний повторити 2000 слів , абсолютно нескладних, в тому ж порядку , в якому він їх почув лише один раз. А його товариш , Порцій Котон , завжди пам’ятав усе, що було вимовлено їм коли-небудь. Ніколи його не підводила власна пам’ять , жодного разу не помилився він ні в одному слові .

-       Шахіст, американець Поль Морфі , був здатний грати в шахи з противником , абсолютно не зважаючи на шахову дошку. Причому міг робити це у восьми партіях одночасно. Поль Сенс, ще один шахіст , був здатний грати до двадцяти партій одночасно.